En Uprawnienia do korzystania z PSZOK

PUNKT SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH W KIEŁPINIE
 

PODSTAWOWE ZASADY PRZYJMOWANIA ODPADÓW
 

PSZOK
 
 

  1. Uprawnienie do korzystania z PSZOK w Kiełpinie wynika z równoległego stosowania dwóch ustaw: o utrzymaniu czystości i porządku w gminach(ouczip) oraz ordynacji podatkowej (op).
     
  2. Ustawa ouczip określa obowiązki gminy oraz właścicieli nieruchomości, podaje również definicję właściciela.
     
  3. Zgodnie z art.2 pkt 4 przez właściciela nieruchomości rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością.
    Formy władania: 
     
  • Prawo własności,
     
  • Prawo użytkowania wieczystego,
     
  • Użytkowanie,
     
  • Dzierżawa,
     
  • Najem
     
  1. Wymagany jest zatem tytuł prawny do nieruchomości, aby możliwe było złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponieważ zgodnie z art. 6m ustawy ouczip, deklarację zobowiązany jest złożyć właściciel nieruchomości.
     
  2. Deklaracja jest podstawą ustalenia uprawnień do dostępu do PSZOK, bo z niej wynikają opłaty, które pokrywają koszty systemu.
     
  3. Na podstawie art.6h ustawy ouczip opłatę zobowiązani są wnosić właściciele, którzy są jednocześnie podatnikiem w rozumieniu ustawy op. W związku z czym indywidualne konto prowadzi się do zobowiązanego, a nie do nieruchomości. Zobowiązanym jest więc właściciel, a nie zamieszkujący.
     
  4.  Osoba, która chce oddać odpady w PSZOK, weryfikowana jest w systemie informatycznym, który zawiera dane właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, składających deklarację.
     
  5. Osoba, która chce oddać odpady w PSZOK, weryfikowana jest u Zarządcy lub w Spółdzielni, ponieważ w systemie informatycznym w przypadku nieruchomości wielolokalowych figuruje, jako właściciel Wspólnota i Spółdzielnia (art. 2 ust. 3 ustawy ouczip).
     
  6. Jeżeli z danej nieruchomości, ujętej w systemie odpady chce oddać inna osoba niż właściciel / współwłaściciel, w rozumieniu ustawy ouczip, może to zrobić jedynie po uprzednim złożeniu pełnomocnictwa w Urzędzie przez właściciela nieruchomości (mocodawcę).
     
  7. Uprawnienie do korzystania z PSZOK wynika z pobieranej od właściciela nieruchomości zamieszkałej opłaty, która w swojej wysokości zawiera prowadzenie PSZOK.
     
  8. Uprawnienie do korzystania z PSZOK przysługuje nieruchomościom zamieszkałym i wypoczynkowo- rekreacyjnym (opłata ryczałtowa), ale nie ROD (opłata za pojemniki), bo one z mocy ustawy traktowane są jak nieruchomości niezamieszkałe.
     
  9. W przypadku nieruchomości niezamieszkałych, odpadami komunalnymi są odpady, które powstają w wyniku przebywania pracowników w miejscu pracy, a nie odpady powstające w wyniku procesu produkcji, świadczenia usług, w związku z czym w PSZOK nie są przyjmowane odpady z nieruchomości niezamieszkałych.
     
  10. Zgodnie z art.138a ustawy op. Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.
     
  11. Art. 138e w/w ustawy – pełnomocnictwo szczególne upoważnia do działania we wskazanej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego.
     
  12. Zgodnie z art.6q ustawy ouczip w sprawach opłat stosuje się przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują burmistrzowi.
     
  13. Zgodnie z art.138 e § 3 ustawy op. pełnomocnictwo szczególne udzielone na piśmie oraz zawiadomienie o jego zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu, w przypadku, gdy zostały utrwalone w postaci papierowej, składa się do akt sprawy według wzoru określonego w przepisach, w oryginale lub jego notarialnie poświadczony odpis.
     
  14. Ustanowienie, zmiana zakresu, odwołanie lub wypowiedzenie pełnomocnictwa szczególnego wywiera skutek od dnia zawiadomienia organu podatkowego tj dostarczenia do urzędu.
     
  15. Jeżeli pełnomocnictwa udziela osoba, która nie może się podpisać, pełnomocnictwo zgłasza się ustnie do protokołu, który sporządzą pracownicy organu podatkowego, albo podpisuje za taką osobę osoba sprawująca nad nią opiekę prawną.
     
  16. Pełnomocnictwo szczególne wskazuje zakres upoważnienia:
     
  • 19a. Do składania, sporządzania i korygowania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi pod wskazanym adresem w Człuchowie w formie pisemnej,
     
  • 19b. dostępu do informacji związanej ze stanem finansowym,
     
  • 19c. otrzymywania korespondencji oraz do reprezentowania Mocodawcy przed Urzędem Miejskim w Człuchowie we wszystkich sprawach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi z nieruchomości mocodawcy.